Történelmi-adventi kirándulás Kassán
Karácsony közeledtével a Rákóczi Szövetség helyi iskolai szervezete hetedik alkalommal szervezte meg, a már hagyománynak számító adventi-történelmi kirándulását, amelynek során ez alkalommal a Felvidékre, Kassára utaztunk.
A külhoni programunk keretében – Szlovákia második legnagyobb városában – több órás sétán, helyi idegenvezető vezetésével ismerkedtünk a történelmi Kassa legfőbb magyar vonatkozású nevezetességeivel. Kassa és II. Rákóczi Ferenc neve szinte elválaszthatatlan egymástól, így mi is először a fejedelem rodostói, török házának a másolatát kerestük fel. A Rodostói-házban az idelátogatók a fejedelem száműzetésének számtalan emléktárgyát és a magyarok ezreit megmozgató kassai temetésének relikviáit tekinthetik meg.
Kassa és Márai Sándor neve is egyet jelent, hiszen a világszerte ismert 20 századi, egyik legnagyobb magyar író Kassán született 1900 április 11-én. A Márai-ház emlékszobájában részletesen megismerhettük az író életútját és szemügyre vehettük a személyes iratait is.
A város legfőbb nevezetességeinek sorában megnéztük Kassa legszebb épületét, a Szent Erzsébet püspöki székesegyházat. 1906-ban a dóm kriptájában helyezték örök nyugalomra II. Rákóczi Ferenc és édesanyja, Zrínyi Ilona hamvait. Azóta a Rákóczi-kripta az idelátogató magyar turisták zarándokhelyévé vált, amit az ott elhelyezett megszámlálhatatlan koszorú is bizonyít. A városnéző sétánkon még számtalan történelmi emlékhellyel, nevezetességgel ismerkedtünk, mint például a zsinagóga, Miklós börtön, Mária szobor, Városháza, Fekete Sas fogadó, Premontrei templom és az Állami Színház.
A kissé zord, hideg decemberi időben nagyon jó volt – a városnéző programunkat megszakítva – megpihenni a Stará Sypka étteremben, ahol ízletes helyi specialitásokból választhattunk.
A kirándulásunkon lehetőség nyílt, szabadprogram keretében a kassai karácsonyi vásár hangulatát is megtapasztalni, amelyen elsősorban a helyi gasztronómia ünnepi választékai domináltak.
A kassai történelmi-adventi kirándulásunk alkalmából személyesen is meggyőződhettünk arról, hogy Kassa méltón viselte 2013-ban Európa Kulturális Fővárosa címet és megtapasztalhattuk azt a mélységes magyarságtudatot is, amelyet a városban élő magyar nemzetiségűek őriznek és ápolnak. Kassa, Rákóczi városa minden magyart vár. Mi is szeretnénk visszatérni még.
Baloghné Kanyó Mária
Rákóczi Szövetség, szervezeti vezető