Október közepén, iskolánk közössége – diákok, volt tanítványok, szülők és pedagógusok – a Rákóczi Szövetség által meghirdetett Kárpátaljai Utazási Program keretében egy két napos kirándulást tett Kárpátaljára, Ukrajnába. Utazásunk legfőbb célja ez alkalommal is az volt, hogy a történelmi Magyarország épített és kulturális örökségét, természeti szépségeit személyesen is felfedezhessük és az ott élő magyarság életét közelebbről megismerhessük.
A külhoni utazásunk első programjaként a munkácsi várba látogattunk, ahol Popovics Béla helytörténész várta a csoportunkat és azt követően a két nap során bemutatta nekünk Kárpátalja egyes nevezetes történelmi helyszíneit. A munkácsi vár bebarangolása közben megismerkedtünk a vár kiemelt történelmi jelentőségével, felidéztük többek közt II. Rákóczi Ferenc édesanyjának, Zrínyi Ilonának a várvédelemmel kapcsolatos hősies helytállását a Habsburgokkal szemben. A vulkáni eredetű sziklás dombra épült vár tetejéről elénk tárult a valóságban is a Feszty-körképen látható panoráma. A vár megtekintését követően a kirándulásunk Ungváron, Kárpátalja fővárosában folytatódott, ahol buszos városnézés közben szemügyre vehettük azokat az épületeket, utcákat, amelyek ma is őrzik a trianoni békediktátumot követően a 20 század drámai történelmi fordulatait. Gyalogos sétákon felkerestük az ungvári várhoz kapcsolódó Szabadtéri Néprajzi Múzeumot, melynek legszebb épülete a 18. századból származó szélestói fatemplom. A mesébe illő szabadtéri múzeum összefoglalva őrzi a múltból a soknemzetiségű Kárpátalja népi faépítészetét.
Kirándulásunk második napján Munkács nevezetességeivel ismerkedünk. Megtekintettük többek közt a Rákóczi-házat, a városházát és Munkácsy Mihály egykori szülőházának az emléktábláját. Ezután honfoglaló magyarok útját követve, a Latorca folyó mentén a Vereckei-hágóhoz indultunk. Egy kicsi, előre nem tervezett várakozást követően jutottunk el, a honfoglaló őseink bejövetelének tiszteletére emelt emlékműhöz, ahol elénekeltük a nemzeti himnuszunkat és elhelyeztük iskolánk koszorúját. A Vereckei-hágót követően Felsőgerebenben, festői szépségű hegyvidékes területen, bejárhattuk a II. világháború idején épült védelmi rendszer, az Árpád-vonal legnagyobb egybefüggő részét. Szolyván felkerestük, a sztálini lágerek áldozatainak emelt emlékparkot, ahol megemlékeztünk a 20. századi magyar történelem egyik legtragikusabb eseményéről.
A külhoni kirándulásunkon Munkácson vettünk búcsút a helyi vezetőnktől, Popovics Bélától, aki elmondta, hogy milyen sokat jelent a kárpátaljai magyaroknak, ha az anyaországi magyarok ellátogatnak Kárpátaljára, érdeklődnek a sorsuk iránt. Őszi barangolásunkról, melynek állomásai a honfoglalástól kezdve a rendszerváltozásig szinte az egész történelmi múltunkat átölelték, számtalan új ismerettel, elgondolkodtató élménnyel és a külhoni magyarok iránti együttérzéssel tértünk haza.
Ezúton is köszönjük a programunk megvalósulásában a Rákóczi Szövetség támogatását.
Baloghné Kanyó Mária
szervezeti vezető
Rákóczi Szövetség