Őszi barangolás Kárpátalján
Október hosszú hétvégéjén iskolánk Ifjúsági Szervezetével, a Rákóczi Szövetség támogatásával az előző évi őszi kirándulásunk folytatásaként ismét Kárpátaljára, Ukrajnába utaztunk.
A háromnapos külhoni túránk célja az volt, hogy megismerjük Kárpátalján azokat a nevezetes történelmi helyszíneket, ahol eddig még nem jártunk, újabb természeti szépségeket fedezzünk fel, és még mélyebb betekintést nyerjünk az ott élő magyarok hétköznapjaiba.
A tervezett programunknak megfelelően Beregszászon megtekintettük az egykori Bethlen-kastély épületében található Beregvidéki Múzeumot.
Rövid megállót tartottunk Tiszaújlakon, Kárpátalja legnagyobb turulmadaras emlékművénél, mely a Rákóczi szabadságharc legelső győzelmének állít emléket. Nagyszőlősön, a Perényi család kastélyához látogattunk, s felidéztük az 1848-49-es szabadságharc mártírjának, Perényi Zsigmondnak az emlékét. Bebarangoltuk Huszt várának romjait, miközben Kölcsey versének sorait idéztük:
„És mond: Honfi, mit ér epedő kebel e romok ormán? …
Hass, alkoss, gyarapíts: s a haza fényre derűl.”
Técsőn megnéztük a város református templomát és Hollósy Simon festőművész szobrát. A Tisza partján, Aknaszlatina és Rahó között megálltunk Európa földrajzi közepén, melynek térképészeti meghatározására Ferenc József adott utasítást 1887-ben. Kőrösmezőről terepjáró-teherautókkal indultunk kalandos utunkra a Fekete-Tisza forrásához. Rahó határában elénk tárult a Fekete- és a Fehér-Tisza összefolyása. Visken megnéztük a falu református templomát, melyben II. Rákóczi György 1657-ben erdélyi országgyűlést tartott. Szeklencén megálltunk a Szent Miklós tiszteletére épült görögkatolikus fatemplomnál. A külhoni programunk a Szinevéri Nemzeti Parkban ért véget. Itt található ezer méteres magasságban Ukrajna legmagasabban fekvő hegyi tava, a hegyomlással keletkezett Szinevéri-tó.
A határon túli kirándulásunkon megtapasztaltuk az őshonos kárpátaljai magyarok szülőföldhöz és hagyományaikhoz való ragaszkodását, a viski vendéglátó családok kedvességét, és bepillantást nyerhettünk a helyi Kölcsey Ferenc Gimnázium életébe is.
A külhoni barangolásunkról ez alkalommal is számtalan új élménnyel gazdagodva és a kárpátaljai magyarok iránti együttérzéssel tértünk haza. Ezúton is köszönjük a programunk megvalósulásában a Rákóczi Szövetség támogatását.
Baloghné Kanyó Mária
Zsigmond Király Általános Iskola Ifjúsági Szervezete
Rákóczi Szövetség