Június elején iskolánk 7. és 8. osztályos tanulóinak egy csoportjával, a Rákóczi Szövetség által meghirdetett Diákutaztatási Program keretében, a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából ezúttal a trianoni békediktátum következtében kettészakított városba, Komáromba kirándultunk.
A diákok kísérői Szántó Marianna intézményvezető, Szabóné Ádám Marianna, Dobrovoczky Adrienne, Lenkey-Simon Mária és Baloghné Kanyó Mária tanárnők voltak.
A történelmi emléktúra első állomása a Duna jobb oldalán található Dél-Komárom volt, ahol az egykori Osztrák–Magyar Monarchia legnagyobb erődrendszeréhez tartozó Monostori erőd áll. A lelkes tárlatvezető átfogó képet nyújtott az UNESCO Világörökség listáján szereplő komáromi erődrendszer felépítéséről, a két várrendszer történetéről, melyet a “Duna Gibraltárjának” is neveznek. A délutáni órákban a programunkat már Szlovákiában, Észak-Komáromban folytattuk. Először Dr. Knirs Imre helyi képviselő úr segítségével betekintést nyertünk az „Öreg vár” titkaiba, majd a Zichy-palotában megnéztük az egykori magyar város két kimagasló szülöttjének, Jókai Mór és Lehár Ferenc halhatatlan örökségének emlékkiállítását.
Látogatást tettünk a külhoni fogadó iskolában, a Marianum Egyházi lskolaközpontban, ahol Priskin Andrea igazgatóhelyettes a legnagyobb szeretettel fogadott minket. Színes, részletes prezentáció segítségével sokoldalúan megismerhettük a külhoni magyar iskola életét. Megnéztük a magyar kormány támogatásával a közelmúltban felújított iskolaépület szaktantermeit is. Búcsúzáskor elhelyeztük szervezetünk koszorúját a mártír sorsú gróf Esterházy János emléktáblájánál az iskolaközpont főépületében. Ezt követően a rövid történelmi városnéző sétánk közben felkerestük az Európa-udvart, majd az utazásunkat egy csoportkép készítésével zártuk a Városháza épülete előtt, a Klapka téren.
Az utazásunkról a diákok ismét maradandó élményekkel tértek haza, melyek segítségével nyitottabbá válnak a történelmi múltunk, jelenünk és ezáltal a jövőnk iránt.
Ezúton is köszönjük Dr. Knirs Imre képviselő úrnak a külhoni Komárom felfedezésében nyújtott segítségét.
Köszönetet mondunk továbbá a Marianum Egyházi lskolaközpont vezetőségének a szívélyes fogadtatásért, és köszönjük a Rákóczi Szövetség anyagi támogatását, mely meghatározó volt a programunk megvalósításában.
Baloghné Kanyó Mária
Rákóczi Szövetség