Elektronikus ügyintézés - nyitólap

Pedagógiai munkánk alapja a humánum, az önmagunkkal és környezetünkkel szembeni igényesség, a kreativitás
és a nyitottság.

Szemléletünkben és tevékenységi rendszereinkben a gyermekközpontúság
a meghatározó. A tanulók képességeinek megfelelő legjobb eredmény elérésére, az egyéni bánásmód fejlesztésére törekszünk.

Az iskolából kikerülő tanulók szociálisan fejlett, edzett, egészséges, jó kommunikációs készséggel rendelkező fiatalok legyenek.

Szeretnénk megőrizni iskolánk kulturált környezetét és jól felszereltségét.

Ma a Holnapért Alapítvány 1%

Márton-napi lakoma a 6.b-ben

Koch-Workshop

„Aki Márton napon libát nem eszik, egész éven át éhezik” – tartja a közmondás.

A régi időkben Szent Márton napján zárták le az éves gazdasági munkákat és ilyenkor vette kezdetét a téli pihenő időszaka. Márton napon országszerte lakomákat rendeztek, hogy egész esztendőben bőven ehessenek, ihassanak.

 Így tettünk mi is, csatlakozva az ünnephez, és egy főzős műhelymunkával vettünk búcsút az őszi munkától.

Először az alapanyagokat szereztük be- szülői támogatással- a liba-burgerhez és a lúdláb pohárkrémhez. A fiúk feladata a burger hozzávalóinak felszeletelése és szendvicsek összeállítása volt. A lányok a krémet keverték ki, melyet tejszínhabbal és színes cukorkákkal díszítettek.

Ezután következett a lakoma, ahol elfogyaszthattuk az ételeket. A lakoma után mi magunk mosogattunk és takarítottunk el.

Az ételek nagyon finomak voltak és jól éreztük magunkat ezen a délutánon!

Márton nap a felső tagozaton

Az őszi ünnepkör kedves ünnepei között van a Márton nap, melyet ebben a tanévben is kulturális- és kézműves foglalkozásokkal ünnepeltek az iskola tanulói.

A Márton–héten a 4. osztályosok Szent Márton történetét dolgozták fel új szavak és kifejezések megismerésével, majd egy leporellót készítettek ebből.

Az 5. osztályosok a Márton nap egyik jellegzetes szimbólumát, a lámpást készítették el papírból.

A 6. osztályosok mozaik technikával libás képeket ragasztottak A 7. osztályosok többféle, az ünneppel kapcsolatos képet készítettek.
Volt, aki mandala-libát színezett, volt, aki Szent Mártonról készített képeket egyedileg színezve és szerkesztve.

November 11-én a Mikszáth Kálmán Gimnázium meghívására 7-8. osztályos diákjaink részt vettek egy Márton napi délutánon, ahol Szent Márton történetét ismerhették meg és játékos feladatokat oldhattak meg.

A 8. osztályos diákok az iskola épületét segítettek díszíteni, hogy Szent Márton-nap szelleme mindenkihez eljuthasson.

Mandli Dóra
Tariné Németh Anita idegennyelvi mk.

Olvasni jó!

A 2. b osztály az Olvasni jó! Epson kreatív pályázat iskolásoknak című pályázatán indult ezzel a kisfilmmel.

Közös célunk az olvasás népszerűsítése.

Eredményhirdetés: december 09.

Stefán Istvánné, Márton Gabriella és a 2. tanulói

 

Kutatók éjszakája

Iskolánk 7-8.évfolyamos tanulói szeptember 27-én ellátogattak az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen rendezett Kutatók Éjszakájára.

A nap folyamán sok izgalmas programon vettünk részt. Miután megérkeztünk Egerbe cukrászkodással indítottuk a napot, ahol a periódusos rendszert készítettük el muffinból. Ezután várost néztünk, majd eladást hallgattunk: A kémia az állandóság és változás tudománya címmel, amit színes kísérletekkel mutattak be.  Egy kis pihenő után megtekintettük a Forró fagyot a kopaszra! című előadást, ahol folyékony nitrogénnel kísérleteztek.

Ebédelni a Mc Donalds-ba tértünk be, ahol másodpercek alatt pusztítottunk el egy hamburger menüt. A csoport egy része megnézte a legrégebben készített, működő Camera Obscurát, amely Eger városának képét vetítette ki.

Az este záróprogramjaként egy roppant érdekes kísérletsorozatot szemléltünk meg fizikai és kémiai témában. A legkitartóbbak még a Líceum tetején található Tudományos Játszóházba is betértek, ahol fizikai kisérleteket próbálhattak ki, majd a Panorámateraszról megcsodálhatták a kivilágított várost.

A nap végén rengeteg élménnyel gazdagodva tértünk haza. A kísérletek és a foglalkozások mindenkinek nagyon tetszettek, s a jövőben is szeretnénk újra részt venni a Kutatók Éjszakáján.

Róka Levente, Sinoros Szabó Odett, Jancsó Janka, Kovács Anna, Bognár Hanna 8.b osztályos tanulók

 

Kutyaterápiás foglalkozás az iskolánkban

Az Állatok Világnapja alkalmából a 2. b osztály tanulói kutyaterápiás foglalkozáson vettek részt.
A foglalkozás előtt sokat beszélgettünk a háziállatokról és a kutyákról. Szorgalmi feladatként gyűjtőfeladatot kaptak a tanulók: kutyákról szóló könyveket, újságokat hozhattak be az osztályba, melyeket kiállítottunk és bármikor lapozgathatták a délutáni szabadfoglalkozásokon.

A foglalkozást Oravetzné Torják Anita bárnai tanítónő, kutyaterapeuta vezette.
Bandita nevű 2 éves golden retrivere gyorsan belopta magát a gyerekek szívébe.
A kutya jelenléte és a vele való együttműködés oldotta a gyermekekben esetlegesen kialakuló stresszt, szorongást és ezzel párhuzamban fejlesztette szociális és érzelmi intelligenciájukat.

A foglalkozás elején tisztáztázódott a gyerekek számára a társállat, a háziállat, a segítő kutya és a munkakutya fogalom közti különbség.
A felelős állattartásról – annak jelentéséről – már Bandita segítségével beszélgettünk. A kutyus egy kockát „dobott el” többször, mely kocka oldalaira az ebbe a témakörbe tartozó szavak voltak írva. (táplálkozás, mozgásigény, környezet, foglalkozás, egészség, alapvető szükségletek).
Bandita nagy mozgásigényét a karikákon való folyamatos és megunhatatlan átugrásaival mutatta meg.
A kutyának folyamatos szeretetre, elismerésre van szüksége. Ezt a folyamatos elismerést a foglalkozáson is végig tapasztalhattuk. Jó volt látni a kutya és gazdája közti harmóniát!

Beszélgettünk arról is, hogy hogyan válasszunk magunknak társállatot és CSAK akkor vegyünk magunkhoz bármilyen állatot, ha alaposan és jól átgondoltuk a vele járó felelősséget, kötelezettséget, terhet. A felelős gazda csak olyan állatot vesz maga mellé, akiről élete végéig gondoskodni tud és meg tudja teremteni számára a legoptimálisabb környezetet, életfeltételeket. Tehát egy ÉLETRE választunk, nem csak 1-2 hónapra, évre.
A kutyával való közvetlen érintkezés hatását is megtapasztalhattuk, amikor meghallgattuk fonendoszkóppal a kutya szívverését és megvizsgáltuk a fogazatát. A legnagyobb sikert az a feladat aratta, melynek során Bandita a gyerekek pocakjáról ehette meg a „jutifalatot”. Ekkor érzékelhető volt, hogy oldottabb és a nyugodtabb állapotba kerültek a gyermekek. A görcsös izmok ellazultak, a figyelmük fejlődött. Ezzel egyidejűleg elértük a foglalkozás másik fő célját, hogy megtanítsuk a gyerekeknek a helyes viselkedést az állatok közelében.

Olyan élményekkel gazdagodhattunk, melyeket a hétköznapi helyzetekben nem élhetünk át!Tanulóink nagyon sok mindent megtanultak a kutyákról és a felelős állattartásról. A szülők jóvoltából Bandita nagyon sok “jutifalival” megajándékozva utazhatott haza. Köszönjük a sok adományt!

Köszönjük szépen az élménydús foglakozást Anita néninek és Banditának.

A 2. b osztály tanulói és tanítói

Takarítási Világnap az alsó tagozaton

Szeptember utolsó hetében az alsós kisdiákok is felvették a kesztyűt! No, nem kezdtünk háborút senki ellen, de harcot indítottunk az iskolában és környékén elszórt hulladékok ellen.

A kesztyűk felhúzása után minden gyermek kezébe vett egy kukászsákot, és máris nagy lelkesedéssel vetették bele magukat a szemétszedésbe, csatlakozva ezzel a Takarítási Világnaphoz.

A Takarítási Világnap jelmondata: „Gondolkodj világméretekben, és cselekedj otthon!”
Mi iskolánkat második otthonunknak tekintjük, ezért a jelmondathoz híven: mi is cselekedtünk!

2.a és 2.b osztály

BENEDEK ELEK NÉPMESEMONDÓ VERSENY

Idén szeptember 30-án került megrendezésre a Teleki László Városi Könyvtár és Művelődési Központ által szervezett népmesemondó verseny. Iskolánkat szép számban képviselték 3. és 4. osztályos tanulóink. 

Helyezettek:

1. hely Szabó Dorka 4. c
2. hely Smolek Hanna 4.a
       Bajnóczi Zétény 4.b
3. hely Szabó Hanna Szófia 3.b

 Különdíjban részesültek: 

   – Kiska Bendegúz 3.c
   – Alapi- Berta Abigél 4.b
   – Józan Hanna 4. c 

Gratulálunk minden mesemondónak és felkészítő tanító néninek!

Fut a Suli ’24 – Sportnap

A pásztói Zsigmond Király Általános Iskolában már a 80 – as évektől hagyomány, hogy az ősszel futóversenyt szerveznek az iskola nevelői. A hagyományt folytatva, idén szeptember 28. – án került megrendezésre az utcai futóverseny „Fut a Suli” néven. A programhoz csatlakozott Pásztó Város Önkormányzata is, ami így városi rendezvénnyé emelkedett. A megszokott futóversenyt két kiegészítő program szinesített. Látványos bemutatót tartott a város újonnan alakult jégkorong egyesülete, valamint helyi íjászok kínáltak lehetőséget egy ősi sporttevékenység megismerésére.

IMG_7368A verseny reggelén, az iskola udvarán már 7 órától nagy előkészületek folytak a résztvevők fogadására. Szerencsére az időjárás is a szebbik arcát mutatta ezen a délelőttön.  A versenyiroda asztalai előtt pillanatok alatt kígyózó sorok alakultak ki a nevezésre várva. Háromnegyed kilenckor Kiss Emma Anna és Molnár Hanga, az iskola volt diákjai vezetésével, zenés bemelegítéssel hangolták rá a megjelenteket a versenyre.

Az első versenyszám az óvodások 300 méteres versenye volt. A nagy létszámra való tekintettel a fiúk és a lányok futamát külön bonyolították le a szervezők.

Az alsó tagozatos tanulók és az óvatosabb szülők 1200 méteres távon mérték össze futó tudásukat.

A felső tagozatos tanulók és a felnőtt korosztály egy 3000 méteres útszakaszt teljesítettek.  Az egyéni versengések mellett a rendezők meghirdették a legnépesebb osztály díját is.

A célba beérkezők frissítő italt fogyaszthattak, eközben a versenyiroda összesítette az eredményeket.

Óvodások versenye, fiúk: 1. Karsai Tamás, 2. Kisbali Márk, 3. Tari Ferenc

Óvodások lány futama: 1. Györki Mira, 2. Kisbali Csenge, 3. Bencsik Anna

1-2. osztályos fiúk: 1. Markó Levente, 2. Buda Attila, 3. Tóth Erik

1-2 osztályos lányok: 1. Tóth Lia, 2. Gortva Nóra, 3. Csépe Hanna

3-4 osztályos fiúk: 1. Illés Bertold, 2. Szatlóczky Bendegúz, 3. Bándly Molnár Hunor

3-4 osztályos lányok: 1. Kovács Marie Halal, 2. Göröcs Gréta, 3. Szappan Mira

5-6 osztályos fiúk: 1. Csépe Dominik, 2. Buda Benjamin, 3. Sándor Attila

5-6 osztályos lányok: 1. Somay Kamilla, 2. Lénárt Jázmin, Dancsi Lili

7-8 osztályos fiúk: 1. Kirják Sándor, 2. Endrész Botond, 3. Csotó Milán

7-8 osztályos lányok: 1. Bognár Hanna, 2. Kozmári Tóth Níla, 3. Sánta Luca

Felnőtt férfiak: 1. Tarlósi Milán, 2. Endrész Levente, Vincze Tamás

Felnőtt nők: 1. Papp Ildikó, 2. Gaál Zita Viktória

A legnépesebb osztály díjazottja az alsó tagozaton a 4. c osztály, a felső tagozaton az 7. a osztály lett.

A versenyen részvevő futók száma 505 fő volt.

Ugyancsak hagyomány a futóversenyen, hogy a résztvevők között sporteszközöket, fődíjként kerékpárt sorsolnak ki a rendezők. Ez idén is így történt. A díjakat Szántó Marianna intézményvezető és Farkas Attila Pásztó város polgármestere adta át.

A Fut a Suli szervezői ezúton is szeretnék megköszönni a város önkormányzatának, a városi rendőrkapitányságnak és a város polgárőrségének a segítséget, támogatást a sportrendezvény megrendezésében.

Pásztó, 2024. 09. 30.

ZSKAI Testnevelők Munkaközössége

HDSE KÖZLEMÉNY

FUT A SULI 2024